reklama
reklama

Nowa droga w Andrychowie już otwarta [FOTO]

Gospodarka, Wiadomości, 16.02.2022 14:45,
Budowa pochłonęła ponad 4 mln zł.
Nowa droga w Andrychowie już otwarta [FOTO]
Wybudowane w minionym roku drogowe połączenie pomiędzy ulicami Krakowską a Tkacką w Andrychowie już gotowe. 15 lutego w Starostwie Powiatowym w Wadowicach wydana została decyzja zezwalająca na użytkowanie nowej drogi. W środę na ulicy namalowano pasy i kierowcy już śmigają po nowej drodze.

Koszt tej inwestycji wynosi ponad 4 mln zł a wykonało ją przedsiębiorstwo Franciszka Fryca ze Spytkowic DROG-BUD.

Czas pokaże, czy dzięki temu nieco rozładowany zostanie ruch na ulicy Krakowskiej w tej części miasta, a takie jest założenie. Nowy łącznik ma przejąć ruch samochodów jadących od Kauflandu w kierunku Sułkowic, Targanic czy Roczyn.

Problemy mogą pojawić się na skrzyżowaniu ul. Beskidzkiej z Tkacką. Tam docelowo - kiedyś - ma powstać rondo.













foto: WB
reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Nowy, 28.02.2022 22:17

Proszę, długo nie trzeba było czekać...co to dzieje się w Bulowicach?? - https://www.mamnewsa.pl/gospodarka/szturmuja-drzwi-soltysa-i-domagaja-sie-pieniedzy - i kto tu wcześniej pisał głupoty.

Zakolog, 21.02.2022 10:50

W ramach uszlachetniania fioła, pragnę rozróżnić pojęcie wartości rynkowej od wartości nabycia. Wdaje się, iż Twój soczysty śmiech nie jest wynikiem wartości rynkowej, która jest zmienna w czasie, tylko przyjętej arbitralnie przez burmistrza i zatwierdzonej przez żakotłuki wartości nabycia. Ta wartości wynosi o ile dobrze pamiętam 17 milionów, bez tak zwanych sieci przesyłowych i będzie realizowana poprzez gminne obligacje, o ile nasz geniusz wyceny zdąży to uczynić w swojej ostatniej kadencji. Bo chyba nie masz najmniejszy złudzeń, co do określenia ostatniej. Pewną przeszkodą do zadłużenia naszej Gminy, w tym przypadku jest powołanie zarządu komisarycznego dla spółki ECA. Nasz finansowy Dyzio bardzo chce nabyć tereny elektrociepłowni, ale nie po cenie rynkowej, czyli od komisarza, to miał możliwość uczynić przez cały miniony rok, ale po cenie nabycia uzgodnionej z Januszem, czyli jak wyżej. Ze swej strony życzę wszystkim mieszkańcom gminy Andrychów, aby Tomuś z Januszkiem nie zdążyli dokonać transakcji, co uchroni gminę od kolejnych długów. Niestety jeśli chodzi o te sieci przesyłowe, nie jestem optymistą i chyba 10 andrychowskich baniek pójdzie w piach.

Nowy, 20.02.2022 14:53

Jeżeli ktoś ma fioła na punkcie czegoś lub kogoś to nie może rozsądnie myśleć, a za wysuwanie wniosków to lepiej niech się nie bierze. Porównajcie proszę sobie mapy przed podziałem a teraz z przebiegiem granic, to może w końcu zobaczycie o czym piszecie lub mówicie. A z tym że wzrośnie wartość rynkowa terenów ECA w związku z wybudowaniem takiego traktu donikąd - to się uśmiałem po pachy!!!

Skalpel, 19.02.2022 11:41

Ktoś (Gmina) skutecznie spłaca długi Janusza. Czy to przez wypłatę odszkodowania, czy to przez dzierżawę, czy to przez kupno ciepła z węgla. Tak się uspolecznia koszty, a My na to patrzymy i się "cieszymy" z kawałka nowej drogi .

Zakolog, 19.02.2022 10:37

Spróbuję podsumować Twój punkt widzenia na wybudowanie przez gminę Andrychów łącznika pomiędzy ul. Tkacką, a Krakowską. Jeśli poprawnie zrozumiałem, to władze Andrychowa wielokrotnie składały firmie ECA ofertę wyremontowania jej drogi wraz z połączeniem z ulicą Tkacką. W pierwotnej ofercie było – wartość przebudowy ponad 4 miliony, w zamian za zgodę na przekazanie na rzecz Gminy terenu pod rozbudowę drogi, drogi, która głównie skomunikuje tereny ECA i to z dwóch kierunków oraz znacząco podniesie ich rynkową wartość. Właściciele ECA z uporem stali pancernej odrzucali tę propozycje i nie chcieli przekazać dwóch metrów ziemi na długości kilkudziesięciu metrów. Wobec uporu ECA nasza Gmina postanowiła jednak zrobić tej spółce dobrze i stosując specustawę wybudowała drogę, a na otarcie łez, po zastosowanej przemocy prawnej, wypłaciła odszkodowanie. Jestem pewien, iż gdyby nasza Gmina złożyła taką propozycję np. mieszkańcom osiedla Kierczaki, to nie tylko otrzymałaby grunty, ale nawet gotowość do wykonania części prac przez tychże mieszkańców, a wartość odszkodowania mogłaby przekazać dla innych mieszkańców, którzy również włączyliby się w proces budowy ich drogi.

Nowy, 18.02.2022 18:33

Istniejąca droga była raczej wewnętrzną niż publiczną, taka biała prostokątną tabliczka z czarnymi napisami:-). Często granice ewidencyjne takiej drogi są tak wąskie, że nie spełniają minimalnych parametrów technicznych dla dróg publicznych w tym m.in. szerokości jezdni. Ale co ważniejsze to tytuł prawny do tego terenu jest często nieuregulowany. Czyli Gmina jest np. władającym lub użytkownikiem, a własność jest często kogoś innego. Niestety ale wiele takiego ustrojstwa jest w gminach, nie tylko w andrychowskiej i nikt z tym nic nie robi. Dlatego z pomocą przychodzi "specustawa drogowa" - budujesz drogę po nowy śladzie, nie patrząc na zapisy planu miejscowego, ale musisz niestety liczyć się z wypłatą odszkodowań, za zabranie terenu pod drogę. Wiecie czemu w gminie niektóre drogi wyglądają jak w średniowieczu:-) 1. Nieuregulowany stan prawny; 2. Przebieg granic ewidencyjnych dla drogi jest za wąski lub co gorsza droga w rzeczywistości (czyli w terenie) biegnie po własności prywatnej lub niezgodnie z liniami rozgraniczającymi z planów miejscowych; 3. Brak pieniędzy - kolejność nie przypadkowa:-) Nie wiem dla kogo ma być odszkodowanie - nie jestem z urzędu, a nawet jakbym był to takich informacji nie można przekazywać dalej! Odcinek między Krakowską (sygnalizacja świetlna) a rondem (do Kauflandu) to droga wewnętrzna - mało kto o tym wie i ma o tym pojęcie!!!

Zakolog, 17.02.2022 18:01

Nowy jak myślisz, na starej drodze była ustanowiona służebność ? Jeśli tak, to płacimy odszkodowanie za możliwość poruszania się po drodze, po której i tak mogliśmy się poruszać. Czyli Ty też nie wiesz komu mamy zapłacić ! To jakieś lokalne top secret.

Skalpel, 17.02.2022 17:14

"Sztuka uników to gra trudna, ale możliwa do opanowania."

Nowy, 17.02.2022 15:38

Wszelkie procedury dotyczące nabywania nieruchomości pod drogi oraz wypłaty odszkodowań z tego tytułu ustalane są na podstawie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2022 r., poz. 176). Odszkodowanie przysługuje dotychczasowym właścicielom nieruchomości, użytkownikom wieczystym lub osobom, którym przysługiwało do tych nieruchomości ograniczone prawo rzeczowe. Wysokość odszkodowania za nieruchomości wywłaszczone pod drogę ustala się według stanu nieruchomości i jej wartości w dniu wydania decyzji ZRID. Ustalenie wysokości odszkodowania następuje po uzyskaniu opinii rzeczoznawcy majątkowego, która szacunkowo określa wartość nieruchomości (operat szacunkowy). UWAGA!!! Właściciele nieruchomości otrzymują jedynie zawiadomienie o wydaniu decyzji ZRID, które przesyłane jest na adres wskazany w katastrze nieruchomości. Dlatego tak ważne jest aktualizowanie swoich danych adresowych w ewidencji gruntów i budynków. Nie bójcie się urzędników, to nie są nadludzie, dokładnie tacy sami jak My, też się mylą, ale też mogą podpowiedzieć czy doradzić. Niestety nową drogą nie został rozwiązany problem komunikacyjny, tylko przesunięto go trochę dalej, a może nawet go jeszcze powiększono o ul. Tkacką. Wielka szkoda, ale to jest grzech zaniechania związany z lokalizacją wielkopowierzchniowych obiektów handlowych (Kaufland, Aldi, Mrówka).

Skalpel, 16.02.2022 20:47

@Nowy wszechwiedzący, wykształcony zapewne wie i chętnie napisze do kogo trafiło odszkodowanie.

Zakolog, 16.02.2022 17:41

Koszt 4 miliony plus 1,2 miliona odszkodowania ! Czy kierownik od drogownictwa ustalił już komu Gmina ma wypłacić odszkodowania, bo droga skończona, a Radni nadal nie wiedzą. Mieszkańcom ulicy Polnej, osiedla Kierczaki, osiedla Lenartowicza i wielu, wielu innych średniowiecznych żwirówek, przypominam, iż zdecydowana większość uchwał RM przechodzi stosunkiem głosów 11 do 10, czyli decydujący głos mają wasi sołtysi i to nawet wtedy, gdy radny Kobielus dokona strategicznej pomyłki.