reklama
reklama

Co musisz wiedzieć, gdy kupujesz e-bike’a?

Wiadomości, 24.06.2024 10:00,
Moda na rowery elektryczne z roku na rok przybiera na sile. Doceniamy je za możliwość szybszego i mniej forsującego przemieszczania się na długich dystansach. Sprawdzają się zarówno podczas dojazdów do pracy, wypadów na zakupy, jak i wypraw turystycznych. Na jakie cechy e-bike’ów warto zwrócić uwagę, planując jego zakup?
Co musisz wiedzieć, gdy kupujesz e-bike’a?

Rower dopasowany do potrzeb

Podstawowym pytaniem, jakie musisz sobie zadać przed rozpoczęciem analizowania oferty e-bike’ów, jest to, gdzie najczęściej planujesz jeździć. Jeżeli rower elektryczny ma Ci służyć do poruszania się w mieście na niewielkich dystansach, np. podczas dojazdów do pracy, na zakupy czy działkę, dobrym wyborem będzie klasyczny model miejski. Bardzo łagodna geometria tych pojazdów sprawia, że będziesz podróżować w wygodnej, wyprostowanej pozycji.

Jeżeli poszukujesz dwóch kółek ze wspomaganiem o wszechstronnym charakterze, czyli takich, które dobrze się sprawdzą nie tylko na ścieżkach rowerowych, ale także w terenie, korzystnym wyborem będą modele trekkingowe. Możesz zdecydować się - w zależności od preferencji - na warianty z niską, średnią bądź wysoką ramą. E-biki turystyczne i miejskie zwykle są solidnie wyposażone przez producentów. Często mają w standardzie oświetlenie, błotniki, bagażnik oraz wytrzymałą podpórkę.

Ciekawą alternatywą dla tych modeli są e-MTB, czyli typowo sportowe elektryki do jazdy terenowej. Będą świetnym wyborem, jeśli często decydujesz się na pokonywanie trudnych technicznie szlaków lub np. czerpiesz przyjemność z jazdy po leśnych ścieżkach. Takie rowery wyróżniają się zwykle wydajnymi amortyzatorami oraz brakiem dodatkowego wyposażenia.

Obecnie producenci prześcigają się w opracowywaniu nowych modeli, dzięki czemu wybór e-bike’ów dostępnych na rynku jest naprawdę duży. Znajdziemy je m.in. w ofercie popularnych polskich marek – Romet i Kross. Wśród ich propozycji bez trudu znajdziesz dobrej jakości model trekkingowy lub górski. Osoby szukające solidnego e-roweru miejskiego zapewne zainteresują rowery elektryczne z logo R-Raymon i Kalkhoff.

Wspomaganie elektryczne bez tajemnic

Każdy e-bike wyposażany jest w zespół komponentów odpowiedzialnych za wspomaganie, których serce stanowi silnik. Obecnie najczęściej montowane są modele centralne, pozwalające na doskonałe wyważenie roweru. Niekiedy w rowerach elektrycznych znajdziemy warianty ukryte w piaście koła. Będą one optymalnym wyborem, jeżeli szukamy taniego elektryka do jazdy po prostych, rekreacyjnych trasach.

Najważniejszymi parametrami silnika są moc i maksymalny moment obrotowy. Pierwszy ze wskaźników zwykle jest stały (250 W), drugi stanowi wartość zmienną wynoszącą od 32 Nm do nawet 95 Nm. Im ona wyższa, tym rower będzie szybciej przyspieszał do regulowanych przez przepisy 25 km/h, a pokonywanie terenowych ścieżek stanie się efektywniejsze.

Silnikiem sterujemy za pomocą panelu znajdującego się na kierownicy. To proste urządzenie, cechujące się nieskomplikowaną obsługą. W zależności od generacji możemy zdecydować się na e-bike’a z monochromatycznym lub kolorowym wyświetlaczem. Niektóre warianty pełnią także funkcje prostego licznika.

Całość zasila akumulator – najczęściej znajdziemy go na ramie (może być zintegrowany lub zewnętrzny), rzadziej na bagażniku. Od jego wydajności zależy to, jak wiele kilometrów przejedziemy na jednym ładowaniu. Warto wiedzieć, że osiągi podawane przez producentów są wartościami maksymalnymi, jakie możemy osiągnąć. Na ostateczny wynik mają wpływ m.in. wybrany tryb, ukształtowanie terenu czy warunki atmosferyczne.

Inne cechy e-bike’ów

Solidne komponenty odpowiedzialne za wspomaganie elektryczne nie są jednak wystarczające, aby cieszyć się pełną przyjemnością z jazdy. Podczas poszukiwań nowego elektryka powinniśmy zwracać uwagę również na cechy, które interesują nas podczas wyboru modelu klasycznego. Wszak e-bike to nadal rower, a podczas korzystania z niego nie możemy rezygnować z wprawiania korby w ruch.

Dobrej jakości napęd na komponentach cenionych producentów zdecydowanie pozytywnie wpłynie na komfort podczas jazdy. Solidne hamulce - najlepiej hydrauliczne tarczowe - cechujące się dużą siłą hamowania i niezawodnością w każdych warunkach atmosferycznych, pozwolą w adekwatny sposób zareagować na zmieniające się na drodze warunki, skutecznie zwiększając bezpieczeństwo. Dobry amortyzator rowerowy o skoku 63 mm lub większym ułatwi pokonywanie nierówności. Dodatkowymi atutami są wewnętrzne prowadzenie przewodów czy koła z szybkozamykaczem, ułatwiającym wymianę dętki.

Na uwadze powinniśmy mieć również fakt, że bez względu na to, jaki osprzęt wybierzemy, każdy rower powinien być odpowiednio dopasowany do naszego wzrostu. Zarówno zbyt duży, jak i zbyt mały model, nawet ten wyposażony w najnowocześniejsze komponenty, nie zagwarantuje nam oczekiwanego podczas jazdy komfortu. Najpewniej przełoży się to na nasze zaangażowanie w jazdę.


reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy